Nevoľnosť detí v aute pri cestovaní

Nevoľnosť detí v aute pri cestovaní

 

Určite sa veľa z Vás stretlo s nevoľnosťami pri cestovaní či už dieťaťa alebo samotných Vás. Pre mnoho ľudí je cestovanie ako za trest a vyhýba sa mu. Prečo? Čo vlastne vyvoláva tieto nevoľnosti? Dá sa proti tomu bojovať?

Mnoho ľudí je takého názoru, že to , že sa nám urobí zle pri cestovaní si sami privolávame. Je to pravda? Má psychika určité postavenie pri nevoľnostiach? Mnoho odborníkov uvádza, že za to, že sa nám spraví nevoľnosť pri cestovaní môže kinetóza. Znie to hrozivo? Áno máte pravdu ale nemusíte sa ničoho obávať kinetóza nie je ochorenie. 

 

Čo to vlastne kinetóza je?

Nevoľnosti pri cestovaní nie sú spôsobené podráždením žalúdka, ale podráždením rovnovážneho ústrojenstva, ktoré je súčasťou stredného ucha. Kinetózu laicky môžeme nazývať aj ako cestovná horúčka, alebo pri cestovaní loďou tzv. morská nemoc. Prečo sa nám vlastne niečo takéto pri cestovaní deje?  Všetko to má na svedomí nezhoda medzi signálmi prichádzajúcimi z vestibulárneho aparátu, signály z polohovo citlivých receptorov a  naším zrakom. Tieto dva signály pri nezhode spôsobujú podráždenie nervového systému.

Kedy sa kinetóza prejavuje?

  • cestovanie autom, autobusom či vlakom
  • letom v lietadle
  • plavba loďou
  • nevoľnosti v simulátore, na kolotoči
  • vesmírna choroba

Ako zistím, že sa u mňa alebo môjho dieťaťa začína prejavovať kinetóza?

  • studený pot
  • závraty
  • pocit na zvracanie a zvracanie
  • bdelosť a vyčerpanosť
  • bolesť hlavy

Nevoľnosťami pri cestovní trpí nespočetné množstvo ľudí. Dokonca sa môže prejaviť kedykoľvek aj pri osobách, ktoré nikdy tento problém nemali. Z rôznych štúdii je ale známe, že najčastejšie týmito nevoľnosťami trpia deti a ženy. Odborníci uvádzajú, že deti do troch rokov by tento problém nemali mať nakoľko ich nervový systém nie je ešte dostatočne vyvinutý. Nevoľnosti počas cestovania môžu ovplyvňovať mnohé faktory:

  • vek
  • náplň žalúdka
  • požitie alkoholu
  • menštruácia, tehotenstvo
  • migréna
  • činnosti ako napríklad čítanie, písanie
  • ovzdušie, zle vetraný priestor
  • psychický faktor

Nakoľko každý je iný a jedinečný, nie je možné jednoznačne uviesť čo nevoľnosť spôsobuje. Samy si najlepšie poznáte svoje telo prípadne svoje dieťa a časom zistíte, čo vám nevoľnosť vyvoláva a ako ju poraziť alebo stlmiť.

Ako poraziť nevoľnosť pri cestovaní?

Nevoľnosť nie je dôvod, aby sme prestali cestovať. Určite to nie je nič príjemné, keď sa vyskytne a musíme s ňou bojovať ale vždy existuje niečo, čo nám ju minimálne zmierni alebo úplne odstráni. Najčastejšie ľudia siahnu po voľnodostupných liekoch ako napríklad kinedryl, antihistaminiká, travel gum. Niektorí však preferujú prírodnú cestu a tu sa odporúča zázvor alebo homeopatika cocculine. V lekárni Vám určite poradia, čo je najlepšie a ako daný prípravok užívať. Ale čo ak nechcete riešiť nevoľnosť liekmi? Dá sa zmierniť alebo odstrániť aj inak? Prinášame zopár rád ako skúsiť zabojovať proti nevoľnostiam pri cestovaní.

  1. Majte zavreté oči počas jazdy – najlepšie je keď sa Vám podarí zaspať a prespať celú cestu. Do uší si zapnite hudbu a pokúste sa celú cestu mať hlavu pevne opretú o sedadlo alebo okno.
  2. Pozerajte jedným smerom – svoj pohľad fixujte na jeden pevný bod počas celej jazdy. Keď nemusíte, zbytočne neotáčajte hlavu iným smerom, nepozerajte do mobilu a pod.
  3. Sadnite si k vodičovi – samozrejme, tento spôsob ide praktizovať iba pri dospelých osobách alebo deťoch, ktoré spĺňajú podmienky pre cestovanie pri vodičovi. Ak cestujete autobusom snažte sa sadnúť čo najviac dopredu ako sa dá. Pri ceste vlakom seďte v smere jazdy nie opačne.
  4. Čerstvý vzduch – ak sa dá a počasie to dovoľuje, najlepšie je sedieť pri mierne otvorenom okne celý čas, aby ste mali čo najviac prísunu čerstvého vzduchu.
  5. Častejšie prestávky – ak cestujete autom robte si častejšie prestávky, prechádzka po čerstvom vzduchu vám pomôže pri boji proti nevoľnosti
  6. Jedlo a voda – je dôležité pred cestou jesť jedlo, ktoré nezaťažuje náš žalúdok. Čo však zaručene pomáha počas cesty je individuálne. Niekto radí napiť sa čistej vody, coly, žuť žuvačky, cmúľať cukríky...

Všetko toto sú len tipy, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení nevoľnosti. Každý si však musíme nájsť to svoje, čo nám pomáha a riadiť sa tým.

Vrátime sa teda k otázke či aj naša psychika ovplyvňuje nevoľnosť. Áno. Z jednej časti na nevoľnosti vplýva. Pokúste sa pred cestou sa nevystresovať slovami, že vám bude určite zle a nevoľnosť si tak privolávať. Pri deťoch jednajte v kľude,  nestresujte ich podnetmi, že nemôžu niečo zjesť aby im nebolo ťažko a podobne. Všetkého veľa škodí  to platí aj v tomto prípade. Na čo však nemôžeme zabudnúť? Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam majte pri sebe VŽDY DOSTATOK VRECIEK NA ZVRACANIE.

 

Detský pedagóg Frederika Ondrčková

Späť do obchodu