Prijali Vaše dieťatko do materskej školy? Blíži sa termín nástupu a Vás sa zmocnela panika a strach? Nie je sa čoho obávať, je to úplne prirodzené. Posledné tri roky ste s Vašou ratolesťou trávili 24 hodín denne a zrazu to má byť inak. V praxi sa ako učitelia stretávame často s tým, že rodičia prežívajú nástup dieťatka do škôlky omnoho horšie ako samotné dieťa. Je to v poriadku? Z jednej strany áno, prirodzene sa obávate ako to dieťa zvládne, ako sa bude správať, či mu budete chýbať alebo si na Vás ani nespomenie. Vo vašej hlave ide množstvo otázok, ktoré Vás znepokojujú, čím sa stresujete a kladiete na nástup dieťaťa do škôlky omnoho väčší dôraz ako je v skutočnosti potrebné. Pri nástupe do materskej školy je veľmi dôležitá predpríprava dieťatka na prvý deň a takisto úplná psychická pohoda zo strany rodičia. Ak dieťatko vycíti nervozitu od Vás, nebude ani ono úplne v kľude. Pamätajte na to, že v škôlke pracujú pani učiteľky, ktoré majú kvalifikáciu, rôzne kurzy, semináre a poznatky z rôznych oblastí a poradia si v každej situácii tak, aby sa dieťa cítilo v bezpečí a nemalo traumu z toho, že sa ocitlo v novom a neznámom prostredí.
Pred nástupom do materskej školy
Ako som spomínala vyššie, dôležité a veľmi významné postavenie pred prvým dňom je predpríprava dieťatka na prostredie a chod škôlky už u Vás doma. Pri správnej predpríprave Vám to pri samotnom nástupe veľmi uľahčí priebeh adaptácie. Samozrejme, nie každé dieťatko je rovnaké, takže vždy to musí byť aj o tom, že Vy ako rodičia viete, čo najlepšie je pre dieťa. Ako sa teda pripraviť na prvý deň?
- Veľa sa spolu rozprávajte o škôlke – vysvetlite dieťaťu, čo to škôlka je, prečo je dôležité, aby chodilo do škôlky, že tam bude mať nových kamarátov, povedzte mu, čo sa v škôlke robí, čo všetko tam zažije a pod. Je veľmi dôležité dieťa pozitívne motivovať, aby samé chcelo už do škôlky ísť.
- Choďte sa poprechádzať okolo Vašej škôlky – ukážte dieťatku školský dvor, ako sa deti hrajú, ak personál dovolí môžete sa ísť pozrieť aj bližšie na dvor medzi detičky
- Pripravte sa spoločne na denný režim – doma si praktizujte ako to v škôlke chodí, že sa desiatuje, obeduje, olovrantuje, spinká, hrá, kreslí, chodí sa von. Skúste si spoločne spraviť Váš deň v škôlke a opakovať si ho počas týždňa.
- Nájdite dieťatku kamarátov – určite u Vás v okolí sú detičky rovnakého veku, ktoré budú chodiť do rovnakej škôlky. Skamaráťte sa, je pre dieťa lepšie, keď príde do triedy, kde už niekoho pozná, ak je to možné.
Prvý deň v škôlke
Nastal už ten deň, kedy idete prvý deň do škôlky. Je to niečo výnimočné a dôležitý krok pre Vás ale aj Vaše dieťatko. Určite si kladiete otázky ako to všetko bude prebiehať. Každá materská škola má iné podmienky prvého nástupu ale väčšina sa dodržiava základných odporúčaných pravidiel, ktoré stanovuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Prvé týždne v škôlke sa ponesú v znení adaptácie. Čo je to tá adaptácia, a čo predstavuje?
V adaptačnom procese dieťa prechádza určitými fázami:
- Orientačné fáza – je to fáza prvého týždňa, dieťa je väčšinou ticho v role pozorovateľa, zoznamuje sa s prostredím, ľuďmi, pravidlami a snaží sa byť ich súčasťou.
- Presadzovacia fáza– je to fáza druhého týždňa, dieťa sa stáva výrečnejšie, viac sa zapája, snaží sa presadiť a nájsť si kamarátov, učí sa riešiť konflikty a pod.
- Ukľudnenie, vyrovnanie – fáza, ktorá prebieha v treťom týždni adaptácie. Dieťa sa už dostatočne oboznámilo s novým prostredím, je kľudné a vyrovnané.
Adaptácia dieťatka prebieha postupne a teda mali by ste rátať s tým, že nie hneď od prvého dňa bude dieťa celý deň v škôlke. Samozrejme, všetko je to o dohode s vedením materskej školy, ale adaptácia je postupný proces, ktorý prebieha:
- týždeň – dieťa chodí na 2 hodiny
- týždeň – zostáva 4 hodiny, teda ide pred obedom domov
- týždeň – dieťatko zostáva v škôlke obedovať
- týždeň – zostáva na celý deň
Musíte brať do úvahy, že toto sú len odporúčania na adaptáciu, všetko záleží od dieťatka. Niektoré má rýchlejšiu adaptáciu, niektoré pomalšiu. Pri tomto je dôležitá komunikácia s pani učiteľkou, ona je s dieťatkom cez deň a vidí ako to zvláda. Myslite na to, že urýchlená adaptácia nemusí ničomu pomôcť, ba aj môže celý proces nástupu do škôlky zhoršiť.
Na záver by som len chcela podotknúť, že Vaše dieťatko je v najlepších rukách, pani učiteľky vedia, čo majú robiť v akej situácii a verte či nie, vedia si poradiť aj s náročnými situáciami. Je dôležité veriť im, nechať si poradiť a hlavne veľa komunikovať a hľadať spoločné riešenia rôznych situácii. Veľa psychológov ale aj pedagógov odporúča rodičom, aby RANNÉ LÚČENIA NEPREDLŽOVALI A ČO NAJRÝCHLEJŠIE ODIŠLI. Čím viac budete dieťa ľutovať a vysvetľovať mu, bude odchod a odlúčenie horšie pre Vás i pre dieťatko. Každým dňom bude príchod do škôlky jednoduchší a Vy budete odchádzať s úsmevom na tvári.
Pedagóg Frederika Ondrčková