FOMO SYNDRÓM síce nie je nový termín, no dnešný svet internetu z neho spravil fenomén. Spája sa s aktuálnou nadmernou potrebou sledovania sociálnych sietí a teda so závislosťou na sociálnych sieťach. Týka sa predovšetkým teenagerov, ale nie je výnimočný ani pre 20-35 ročných ľudí.
FOMO je skratka zo slov Fear Of Missing Out (strach z nedostatku) a je to jedna z foriem nelátkovej závislosti. Podstatou je, okrem iného aj fakt, že každý jedinec má potrebu niekam patriť a byť členom nejakého spolku, hoc aj len skupiny kamarátov. Dnešná doba priam žiada súperenie o najkrajšie, najlepšie, najdrahšie... potreba byť prvý, lepší dostáva ľudí do stavu, že si prestávame uvedomovať to, v čom sme dobrí a v čom vynikáme práve my. Snažíme sa prekonávať druhých a strácame výnimočnosť, pričom si neuvedomujeme, že ľudia pridávajú na sociálne siete len malé útržky života, ktoré považujú za zaujímavé. Zároveň skresľuje pohľad na bežné veci, na veci, ktoré sú „normálne“ a navádza nás na pocit že sme horší ako ostatní. Výskumy ukázali, že cez internet už dávno len nekomunikujeme, ale aj zdieľame svoje nálady, strachy, emócie.
Najčastejšími príznakmi tohto syndrómu sú nervozita a podráždenosť. Patrí k nim však aj zlá nálada, zlé sústredenie a môžu nás prepadnúť aj stavy úzkosti. Základom všetkých závislostí je pozitívny zážitok z užívania. Či už hovoríme o alkoholických nápojoch, drogách, upokojujúcich látkach alebo internete. No a výsledok závislosti je vo všetkých prípadoch rovnaký. Ten, kto dávku nedostane, prepadá stresu, nervozite, úzkostiam, poruchy motoriky s prejavmi ako je potenie rúk, búšenie srdca. Odolnosť je vo väčšine prípadov rôzna.
Ako sa mu vyhnúť?
Je jasné, že fomo syndróm spôsobujú sociálne siete a preto netreba prepadať ich závislosti. Mnohí ľudia už podvedome pri prežívaní zážitkov uvažujú napríklad ktorú fotku zdieľajú a ktorá prinesie najviac lajkov, komentárov a sledovateľov. Mali by sme teda obmedziť prihlasovanie na tieto siete, v ideálnom prípade aj samotnú registráciu na nich a sústrediť sa na to, čo chceme skutočne zažiť a nie na to, čo by sme mali podľa sociálnych sietí zažiť, lebo to zažili už aj naši priatelia. Ísť von a rozprávať sa s ľuďmi s očí do očí je najlepší liek na túto diagnózu. Pracovať na sebe, byť spokojní a šťastní sami so sebou bez ohľadu na ostatných, bez porovnávania a potreby ukazovania svojho šťastia ostatným je najlepšou cestou.
FOMO ovplyvňuje aj detský spánok
Dnes už nie je ničím výnimočné, že sa tento syndróm dotýka aj detí. Strach, že niečo zmeškajú môžu mať aj batoľatá. Nemôžu zaspať z obavy, že by prišli o nejaké dôležité chvíle. Spánková poradkyňa Shawnee L. Baker tvrdí, že batoľatá vždy hľadajú tri veci: bezpečnosť, pozornosť a náklonnosť. Keď si uvedomia, že vy môžete byť hore a mať viac zábavy ako ony v posteli, môže to viesť k odmietaniu spánku.
6 znakov, že vaše malé dieťa má FOMO
- Dojčatá s FOMO neupokoja ani aktivity, ktoré na ostatné deti zaberajú a pri ktorých sa zväčša deti upokoja. Teda napríklad dojčenie, hladkanie...
- FOMO deti majú zhoršený spánok na nových miestach. Nové miesto znamená pre dieťa veľa nových vecí na pozorovanie, čo znamená skrátený alebo zhoršený spánok.
- Na verejnosti sa deti nedokážu sústrediť na jedenie či pitie, pretože sú príliš zaneprázdnené pozorovaním sveta a ľudí okolo seba.
- Deti s FOMO často nevykazujú žiadne príznaky, že sú unavené. Napokon pri veľkej únave začínajú byť až hyperaktívne.
- Deti s FOMO majú tendenciu odolávať rutine pred spánkom. Spánková rutina je navrhnuté tak, aby signalizovala vášmu dieťaťu, že je čas sa upokojiť a zaspať. Vaše dieťa s FOMO však nechce relaxovať a zaspávať. Bude teda bojovať proti akýmkoľvek upokojujúcim činnostiam.
- Ukladanie detí s FOMO do postele trvá hodiny.
Bohužiaľ neexistuje žiadna osvedčená rada, ako deti s týmto problémom upokojiť, uspať. Treba myslieť na to, že je to do veľkej miery súčasť temperamentu Vášho dieťaťa a možno trošku akceptovať skutočnosť, že nebude ľahko zaspávať. Ušetríte si tak veľa zbytočného úsilia a stresu pri uspávaní, ktorému sa môžete vyhnúť.