Kedy sa učiť s deťmi

Vedci zistili, že okamihy, ktoré predchádzajú detskému spánku, môžu byť vhodnou chvíľou na efektívne učenia ako u starších detí, tak aj u bábätiek.

Spánok je základnou fyziologickou potrebou a ako stav odpočinku je nesmierne dôležitý na regeneráciu organizmu. Práve počas neho dochádza k útlmu centrálnej nervovej sústavy. Ak sa doba spánku skracuje, zhoršuje sa nám nie len myseľ, pamäť, ale aj pozornosť. Nedostatok spánku má teda vplyv nielen na telo, ale aj mozog.

Avšak v prípade, že telo dostáva primerané množstvo spánku, môže nám naopak veľmi pomáhať. Počas spánku sa totiž posilňujú spojenia medzi mozgovými bunkami, neurónmi, vďaka ktorým sa dokážeme učiť, zlepšujú našu pamäť a v neposlednom rade aj sústredenosť a pozornosť.

Ak teda nechceme robiť veľa nesprávnych rozhodnutí, nemali by sme spánok podceňovať, čím sa vyhneme aj klesajúcej produktivite a slabej pamäti.

Spánok rozdeľujeme do viacerých fáz, pričom každá má svoj význam.

REM – fáza je určená na snívanie. Počas nej mozog zabezpečuje presun všetkých informácií a spomienok zo dňa na správne miesto v sivej hmote, vďaka čomu si ich zapamätáme.

Hlboký spánok – je fáza, počas ktorej sa nám spomalí srdcový rytmus, klesne tlak krvi a aj telesná teplota. Naše telo tak nadobúda energiu o ktorú počas dňa prišlo a zostavuje sa po fyzických ale aj psychických výkonoch.

 

Výskum spánku u detí testoval viac ako 200 detí vo veku od pol roka do jedného roka, ktoré sa učili sťahovať rukavice z plyšových bábik. Projekt spočíval v tom, že niektoré deti si po ukážke činnosti zdriemli a iné nie. Po niekoľkých hodinách dostali obe skupiny detí za úlohu stiahnuť bábikám rukavice tak, ako im to bolo predtým ukázané. Na postup si však spomenuli iba tie deti, ktoré si hneď po ukážke postupu sťahovania rukavíc bábike zdriemli.

Keďže je veľmi malý počet štúdií zaoberajúcich sa spojením medzi spánkom a pamäťou, netrúfajú si vedci dávať na základe zistených výsledkov nejaké odporúčania. Avšak zdá sa, že zdriemnutie po učení môže pomôcť deťom zapamätať si informácie na dlhý čas.

„Zistili sme, že spánok krátko po učení pomáha deťom udržať si v pamäti to, čo sa naučili, a to aj po dlhú dobu. V obidvoch našich experimentoch si na informácie z učenia spomenuli len tie deti, ktoré si po ňom zdriemli od 30 minút do štyroch hodín,“ hovorí Sabine Seehagen , vedúca autorka štúdie, expertka na psychológiu detí  a dospievajúcich  na Ruhr University v nemeckom Bochume.

Využite teda cenné chvíle krátko pred tým, ako uložíte deti na spánok k efektívnemu učeniu.

 „Hoci ľudia predpokladajú, že dojčatá sa najlepšie učia, keď sú úplne bdelé, naše zistenia naznačujú, že čas tesne predtým, ako sa deti uložia na spánok, môže byť obzvlášť cennou príležitosťou na učenie," upozorňuje Seehagen.

 

Doprajte preto dieťaťu na učenie pol hodinku, alebo hodinku pred tým, než sa uloží spať. Alebo si naopak čas spánku doprajte ešte počas dňa, tesne po učení, ak sa mu venujete po príchode zo školy.

 

Zdroje:
Naps may boost your babys memory
Sleep after learning is important for infants' long-term memory

https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/9630/spanok-pozitivne-ovplyvnuje-detsku-pamat

Späť do obchodu