Režim spánku sa zmení v prvom roku života dieťaťa niekoľkokrát, vrátane počtu hodín spánku, ktoré dieťa potrebuje aj dĺžky spánku počas dňa aj noci.
0 až 3 mesiace: Je normálne, že novorodenci strávia 14 až 17 hodín denne spánkom. Tento čas je rozdelený na kratšie obdobia, aby sa prispôsobili stravovaniu, výmene plienok a interakcii so svojou rodinou. Kojené deti zvyčajne musia jesť častejšie ako deti dojčené fľašou, približne každé 2 hodiny oproti každým 3 hodinám. Americká akadémia spánkovej medicíny odporúča rodičom, aby si nerobili starosti, ak sa spánkový režim ich novorodenca nezhoduje s prognózami, pretože tieto množstvá sa môžu líšiť najmä prvé 4 mesiace. Ku kvalitnému spánku môžete svojim ratolestiam dopomôcť priedušnou zavinovačkou, ktorá bábätkám pripomína prenatálne obdobie.
3 až 6 mesiacov: Od približne 3 mesiacov veku dieťaťa by mal denný spánok klesnúť na 12 až 15 hodín. Približne v tomto čase sa spánok tiež začína konsolidovať do dlhších období, pretože deti môžu vydržať dlhšie bez jedla. Niekedy v tomto období väčšina detí začne spať celú noc, aj keď samozrejme existujú výnimky. Už od prvého mesiaca deti registrujú svoje okolie a hračky. Urobte im radosť s PUFíkom, alebo vankúšikmi, ktoré nájdete v sekcii produkty.
6 až 12 mesiacov: Od 6 mesiacov deti v noci väčšinou spia. K nočnému prebúdzaniu však môžu začať viesť aj iné problémy, ako sú zúbky, zrýchlený rast, choroby alebo regresia spánku. Rodičia sa môžu rozhodnúť použiť konkrétnejšie stratégie tréningu spánku, ak deti v tejto fáze nespia celú noc. Takisto sa môžu rozhodnúť, či bude dieťa spať vo svojom hniezde, alebo ho poistia aj mantinelom pre bábätká.
Spánok je nevyhnutný pre vývoj človeka. V spánku mozog zažíva intenzívnu aktivitu, vytvára základy pre to, ako sa učíme a rastieme, vrátane rozvoja nášho správania, emócií a imunitného systému. Zlý spánok v detstve je spojený s problémami s kognitívnymi výkonmi, sociálnymi zručnosťami, obezitou a kvalitou života neskôr. K dobrému spánku, potrebujete aj dobrú výbavičku pre novorodenca, ktorú nájdete v našom eshope. Netreba zabúdať aj na
Vaše dieťa Vám zvyčajne dá vedieť, že je pripravené spať. A to tak, že sa bude rozčuľovať, plakať, zívať alebo si pretierať oči. Tieto narážky môžete použiť na vytvorenie plánu, ktorý im vyhovuje. Významné odchýlenie sa od týchto odporúčaní môže mať nepriaznivé účinky na zdravie Vášho dieťaťa. Realistickým cieľom je pomôcť mu postupne spať celú noc, kým dosiahne svoje prvé narodeniny. Keď z nich vyrastú batoľatá a deti v školskom veku, budú sa ich spánkové potreby stále viac a viac podobať na potrebu dospelých.