Techniky správneho dojčenia

To ako s pripraviť na proces dojčenia sme si už priblížili v predchádzajúcom článku ale je to všetko, čo by sme o dojčení mali vedieť? Úspechom správneho dojčenia je aj jeho technika. Ako vedieť, ktorá je tá správna? Nezúfajte, v tomto článku vás prevedieme niekoľkými technikami dojčenia a už bude na vás, ktorá bude tá pravá. Tak ako dospelým vyhovuje každému niečo iné, tak ani naše najmenšie ratolesti nie sú výnimkou. Každé jedno bábätko je jedinečné a preto je len na vás, aby ste spoločne našli úspech správneho dojčenia, ktorý bude vyhovovať obom.

Kedy je tá správna doba začať dojčiť? Na túto otázku mnoho odborníkov odpovie jednoznačne HNEĎ. Aj keď nepôjde rovno o dojčenie, je veľmi dôležité, pokiaľ to zdravotný stav bábätka a mamičky dovoľuje, nechať prisať novorodeniatko hneď na pôrodnej sále.

 

Ako si uľahčiť dojčenie?

  1. Vankúš na dojčenie – na trhu existuje mnoho druhov vankúšov, ktoré sú označované ako vankúše na dojčenie. Neexistuje však žiadna rada, ktorý je ten najlepší, keďže každému môže byť pohodlné niečo iné. Preto je odporúčané zájsť do obchodu, kde ponúkajú takýto sortiment a vyskúšať alebo dať na rady mamičiek a vybrať podľa nich. Vankúše na dojčenie dodávajú pohodlie počas dojčenia mamičke aj bábätku.
  2. Vhodné oblečenie na dojčenie – ak sa nachádzate v domácom prostredí odporúča sa dojčenie telo na telo, ak ste v spoločnosti pre správne a pohodlné dojčenie vám pomôže oblečenie vhodné na dojčenie, kde sa nemusíte odhaľovať a pokojne nadojčíte kdekoľvek. Takisto ako pre nás, aj pre dieťatko je veľmi dôležité pohodlné oblečenie, aby malo, čo najväčší komfort počas papania.
  3. Vhodné prostredie – najlepšie je zabezpečiť pri dojčení tiché prostredie (ak sa dá), bez prievanu a rušivých vzruchov.
  4. Mať všetko po ruke – kým pôjdete dojčiť pripravte si všetko potrebné k sebe, aby ste nemuseli stále odbiehať. Je dôležité myslieť na to, že zo začiatku Vám dojčenie môže trvať aj vyše 45 minút. Pripravte si teda k sebe knihu, mobil, plienky, tekutiny, teplý nápoj a relaxujte.

 

Pár tipov pred samotným dojčením

  • vždy prikladajte dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu
  • dojčenie bez bolesti dosiahnete polohou „brucho na brucho“ a dotykom sacieho bodu dieťaťa
  • neprikladajte dieťa ak máte tvrdý prsník

 

 

 

Techniky dojčenia

  1. Poloha tanečníka – dieťa naklonené mierne od seba ale bruškom k vám. Spodná ruka bábätka by mala objímať váš hrudník, vaše ruky by mali byť pohodlne vedľa tela. Pri dojčení myslite na to, aby vaša šija a chrbát boli uvoľnené. Vzdialenosť dieťaťa od prsníka prispôsobujete zvýšeným kolenom. Jednou rukou si podopierajte prsník a druhou hlavičku dieťaťa. Počas dojčenia dbajte na to, aby dieťa celý čas ležalo rovno a nemalo prehnutý chrbátik.
  2. Poloha madony – túto polohu praktizujete podobne ako predchádzajúcu, odlišuje sa len v tom, že dieťa držíte na jednej ruke.
  3. Bočná poloha – pri praktizovaní tejto polohy si zabezpečte podložku, na ktorej bude dieťatko ležať po boku matky. Hlavička je na úrovni prsníka a nožičky smerujú k podpazušiu. Rukou podoprite hlavičku dieťatka, je odporúčané podopierať tou rukou podľa prsníka, z ktorého dojčíte.
  4. Poloha poležiačky – ľahnite si nabok, hlavu si podoprite vankúšom. Dieťatko si položte vedľa seba a spodnou rukou ho pridržiavajte, druhou rukou si podoprite prsník. Veľký pozor dávajte na to, aby dieťatko nemalo zaklonenú lebo predklonenú hlavičku.

Podpora pre tvorbu laktácie

  • kenguria starostlivosť (telo na telo)
  • pravidelné prikladanie k prsníku
  • odsávanie mlieka pomocou odsávačky
  • pozitívne myslenie
  • veľké množstvo tekutín

 

Dojčenie po cisárskom reze

Každá žena túži priviesť svoje dieťatko na svet prirodzeným pôrodom. Čo ak nemôže? Nie všetkým ženám je dopriate rodiť prirodzene a to z rôznych dôvodov. Niektoré mamičky už na začiatku tehotenstva sú oboznámené s tým, že pôjdu rodiť cisárskym rezom. Prečo? Môže za to napríklad vážny zdravotný stav mamičky, v tom prípade jej odborný lekár odporučí rodiť sekciou. V hlave mamičky môžu nastať výčitky a frustrácia z toho, že nie sú schopné sa hneď postarať o svoje bábätko. V tomto období je veľmi dôležitá psychická podpora mamičky od blízkej osoby, ktorá jej bude stále k dispozícii.

A ako je do s dojčením po sekcii?

Po internete kolujú reči typu, že po sekcii sa nedá dojčiť. Nemusíte sa báť, nie je to pravda. Problém môže nastať vtedy, keď je mamička na dlhšiu dobu odlúčená od svojho bábätka, ale neznamená to, že nebude môcť dojčiť. Laktácia sa môže rozbiehať pomalšie, ale správnou technikou a prípadnou pomocou laktačnej poradkyne, môže mamička po sekcii dojčiť svoje dieťatko ako každá iná mamička, ktorá rodila prirodzene.

 

 

Čo robiť, aby bolo dojčenie po sekcii úspešné?

  • pokúste sa dieťatko priložiť k prsníku, čo najskôr
  • nebojte sa požiadať v nemocnici o pomoc pri dojčení
  • oboznámte sa s technikami dojčenia po cisárskom reze
  • požiadajte personál, aby vám bol nápomocný pri prikladaní dieťatka
  • na brucho si vždy dajte vankúš, aby rana bola chránená

 

Detský pedagóg Frederika Ondrčková

Späť do obchodu