Keď sa žena chce stať matkou, spustí sa jej v hlave kolotoč s otázkami. :
Ako rýchlo sa to podarí? Mám si sledovať ovulačné dni a kedy ich vlastne mám? Mám užívať nejaké vitamíny a doplnky výživy? Čo pomáha na otehotnenie? Potrebujem sa na tehotenstvo pripraviť? Táto neistota a všetky otázky s ňou prichádzajúce, sú úplne prirodzené.
Čo je menštruačný cyklus a ovulácia ženy?
Je veľmi dôležité poznať svoje telo, vedieť ako funguje menštruačný cyklus a vedieť rozpoznať svoje plodné dni. Pokiaľ sú muž a žena zdraví a všetko prebieha, ako má, toto poznanie im zvýši šancu na počatie neuveriteľným spôsobom.
Priemerná dĺžka menštruačného cyklu ženy je zvyčajne 28 dní, avšak jeho trvanie sa môže líšiť a to až v rozmedzí 21 až 45 dní, čo je stále považované za úplne normálne.
Plodné dni nastávajú približne v strede menštruačného cyklu, kedy dochádza k ovulácii. Je to obdobie, kedy je žena najplodnejšia a má najväčšiu šancu otehotnieť.
Odborníci sa zhodujú, že šanca na splodenie bábätka sa zvyšuje nechráneným pohlavným stykom nielen počas ovulácie, ale aj 5 dní pred jej očakávaním, nakoľko mužské spermie dokážu prežiť v tele ženy (konkrétne v cervikálnom hliene) 3-5 dní. A nakoľko spermie dokážu predĺžiť životnosť vajíčka, odporúča sa pohlavný styk aj dva dni po ovulácii.
Aké faktory ovplyvňujú plodnosť a prečo sa Vám možno nedarí otehotnieť?
Veľmi dôležitý je aj vek ženy, keďže plodnosť a schopnosť otehotnieť klesá s jej pribúdajúcimi rokmi.
„Optimum otehotnenia spadá do vekového rozpätia 18-27 rokov. Práve 27 rokov je horná hranica, potom sú 3 roky “určitej vekovej tolerancie“ a od 30-tky začíname starnúť. Síce pomaly, ale začíname,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Miroslav Kozár pre portál najmama.sk.
Po 30tke sa stretávajú ženy už s rôznymi prekážkami. Najčastejšie ide o nesprávnu životosprávu a zlé návyky týkajúce sa životného štýlu, ale aj dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie.
Netreba však zabúdať na to, že dôležitým faktorom je aj životospráva a návyky budúceho otca.
Dokonca samotné fajčenie a konzumácia alkoholu môže znížiť šancu na otehotnenie.
„V prípade aktívneho fajčenia je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí počať dieťa do jedného roka až o 50 % vyššia ako u nefajčiarok a nefajčiarov.“ upresnila Doc. MUDr. Silvia Toporcerová ktor pôsobí na klinike Gyncare.
Ochorenia pre ktoré sa Vám možno nedarí otehotnieť
Ďalšou prekážkou otehotnenia sú ochorenia, o ktorých nevieme, alebo ich neriešime. U žien je to najčastejšie endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, ich nepriechodnosť, ďalej hormonálne poruchy, napríklad bezovulačné cykly, rôzne infekcie, autoimúnne ochorenia a iné. U mužov je tvorba a kvalita spermií ovplyvnená viacerými faktormi. Ide o hormonálne poruchy, genetické príčiny, infekcie pohlavných orgánov, vrodené vývojové chyby mužských pohlavných orgánov, nádorové ochorenia, úrazy, cukrovka, mumps, choroby štítnej žľazy a iné.
Zoznam príčin, prečo sa vám nedarí otehotnieť môže byť naozaj dlhý a nie sú v ňom spomenuté všetky možné alternatívy. Preto je viac ako dôležité poznať svoj zdravotný stav a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky. Aj vďaka nim sa môže prísť na nejaké ochorenie a jeho liečením, či odstránením zisteného problému, sa priblížite k vytúženému cieľu.
Pravidelným pohybom a zdravou stravou sa tiež staráte o svoje reprodukčné zdravie. Poznáte predsa príslovie: „V zdravom tele zdravý duch.“ Obezita je totiž na zozname príčin, pre ktoré sa nedarí ženám otehotnieť. Ak sa k nej pridruží chronický stres, problém je na svete.
Ako zvýšiť šance na otehotnenie?
V rámci životosprávy je dôležitá pestrosť zeleniny, ovocia, strukovín a tiež množstvo bielkovín a pitný režim. Vyhnúť by sme sa mali rafinovanému cukru, polotovarom a kofeínu. Plodnosť môžeme podporiť aj výživovými doplnkami, avšak treba myslieť na to, že žena potrebuje iný typ ako muž.
Ako zvýšiť plodnosť u mužov?
Dávno vieme, že problém s počatím nemusí byť len ženským problémom. Dodržiavanie životosprávy a zdravého životného štýlu by si mal teda sledovať aj budúci otecko, čím sa tiež zvyšujú šance na počatie. Prestať fajčiť, vyhýbať sa alkoholu a v dnešnej uponáhľanej dobe možno zaradiť do života viac času stráveného na čerstvom vzduchu pohybom.