Ženské telo prechádza v tehotenstve veľkým množstvom zmien, ktorých sa netreba obávať - veď predsa zmena je život. Fyziologické (tj. prirodzené) tehotenstvo znamená pre telo ženy úplne nový stav. Vlastne všetky orgánové systémy, telesné štruktúry či psychika a emócie budú zažívať niečo nové, a v prípade prvého tehotenstva, dovtedy nepoznané situácie. Z ničoho netreba mať strach, príroda to za nás krásne zariadila. My ženy sme schopné toto obdobie bez problémov zvládnuť, pokiaľ si na to vytvoríme dobré podmienky.
Čo môžem v tehotenstve čakať od môjho tela?
Tu treba poznamenať, že v jednotlivých fázach tehotenstva sa nároky na telo a naše ženské pocity trochu líšia.
Prvý trimester býva často strašiakom. Veľké percento žien zažíva počas týchto začiatočných mesiacov ranné či dokonca celodenné nevoľnosti, často sprevádzané zvracaním. Nechýba taktiež pocit, že absolútne nevládzete a spali by ste aj celý deň. Odborníci sa domnievajú, že tieto nie veľmi príjemné stavy sú spôsobené zvýšenou tvorbou jednotlivých hormónov (choriogonadotropín = hCG, estrogén a progesterón). Avšak zvýšené hodnoty týchto hormónov sa prirodzene vyskytujú aj u žien, ktorým zle nebýva a tým pádom sa priama spojitosť tak úplne nepotvrdila. Je úplne normálne, ak Vám prvý trimester neprinesie žiadne nevoľnosti. Iba Vám budú kamarátky a ostatné okolie závidieť, že si viete tehotenstvo užívať už od samotného začiatku.
S telom sa veľa zmien nemusí zatiaľ diať. Ale môže. Tým, že každá sme iná a jedinečná, iné a jedinečné bude aj každé naše tehotenstvo. Nesnažme sa zapadať do presných tabuliek, porovnávanie prináša so sebou zväčša iba zbytočný stres. A ten Vám a Vášmu dieťaťu netreba. Sú ženy, na ktorých v prvých mesiacoch nezbadáte absolútne nič a zasa naopak ženy, ktorým už v prvých mesiacoch prestáva byť príjemné nosiť klasické oblečenie. Tým, že celá oblasť podbruška a vlastne celého trupu môže byť citlivá, ženy už v tomto období môžu siahať po väčších veľkostiach či tehotenských oblečeniach.
Vnútri sa toho však deje až zázračne veľa. Vyvíjajúce sa embryo znásobuje svoju veľkosť, zakladajú sa jednotlivé orgány a napríklad vcelku rýchlo vie byť počuteľné aj srdiečko dieťaťa - už cca v šiestom týždni. Na to, že v tomto období ešte niektoré ženy ani netušia, že sú tehotné, je to skutočne rýchly proces, čo poviete?
Ak rozmýšľate nad tým akú fyzickú aktivitu zvoliť v tomto období, odporúčame v prvom rade zamerať sa na to, aby ste sa na svoje telo “napojili”. A naučili sa ho počúvať. Obdobie tehotenstva je na to stvorené. Pokiaľ dokážete počúvať signály, ktoré sa Vám telo snaží povedať, budete vedieť čo od Vás chce. Niektoré ženy celý prvý trimester preležia - a je to v poriadku, zrejme si ich telo potrebuje oddýchnuť a načerpať sily do ďalších fáz tehotenstva a toho, čo príde po ňom. Niektoré ženy vlastne ani netušia, že sú tehotné a pokračujú vo svojich doterajších fyzických aktivitách - a tiež je to v poriadku, ich telá to znášajú a žiadnymi signálmi nedvíhajú varovný prst. Základným odporúčaním však zostáva nezačať “šalieť” z toho, že ste zistili novú informáciu a hneď chcete prejsť na nové aktivity. A najlepšie niekoľko naraz. Ak ste doteraz cielene pravidelne necvičili a chceli by ste práve teraz začať, vyhľadajte odborníka a nechajte sa procesom tehotenstva sprevádzať. Odborníka si ale určite nejakým spôsobom preverte a zistite, či si budete navzájom vyhovovať. Dávate mu do rúk vlastné zdravie, teraz už zdravie dvoch a na to treba v každom prípade myslieť. Z odborného hľadiska je pre ženu dôležité zamerať sa na správnu postúru (držanie tela) tak, aby ste predchádzali zbytočnému opotrebovávaniu jednotlivých segmentov tela. A v tejto postúre postupne zosiľňovať - je na mieste primeraný silový aj aeróbny tréning. Za aeróbnym tréningom netreba chodiť ďaleko, prechádzky sú na to ako stvorené. Rovnako ako mimo obdobia tehotenstva, je potrebné myslieť na ľudskú fyziológiu a na to, ako sa k naším telám v momentálnej dobe správame. Sme pomaly ale isto viac adaptovaní na sedenie za počítačmi ako na stoj či chôdzu, čo naším telám absolútne neprospieva. Správne nastavený tréningový proces by mal smerovať k ceste naspäť k prirodzenosti a zdraviu naších tiel, v tehotenstve obzvlášť. Čím lepší základ si ako ženy spravíte v prvom trimestri (najlepšie ešte aj pred tehotenstvom), tým viac z neho budete ťažiť vo všetkých nasledujúcich obdobiach Vášho života.
Jedna úprimná rada pre ženy, ktoré sa rozhodli o svojom tehotenstve počas prvého trimestra ešte nehovoriť - je to Vaše rozhodnutie a je úplne v poriadku. A pre ženy, ktoré o potvrdenom tehotenstve rozprávajú odkedy o ňom vedia – je to Vaše rozhodnutie a tiež je úplne v poriadku. Rešpektujme sa navzájom a zbytočne v sebe nerozosievajme zrnká strachu. Ak to cítite na jedno či druhé rozhodnutie, robte tak.
Druhý trimester ženy popisujú ako “najkrajšie obdobie tehotenstva”. Ak nejaké nevoľnosti zo začiatku boli, už prešli a ak nič na žene zatiaľ nebolo navonok badať, už to začína byť viditeľnejšie. Opäť ale nezabúdajme, sme rozdielne a jedinečné, každá to máme inak.
Tým, že dieťa postupne naberá na objeme, musí sa tomu prispôsobovať aj ženské telo. Mäkké štruktúry (svaly a fascie) sú prirodzené naťahované práve z dôvodu, aby rastúcej maternici s dieťaťom vytvorili priestor. Je fyziologické cítiť prvotné ťahy v oblasti brucha či chrbta, taktiež je normálne, že sa postupne viac zadýchavate pri dovtedy bežných aktivitách. Jednotlivým orgánom sa postupne mení priestor na ich fungovanie, takže všetky orgánové sústavy dostávajú zabrať. Pri tomto si treba uvedomiť, ako veľmi vplýva práve držanie tela na postupne náročnejšie zmeny v tele ženy.
Predstavte si jednoduchú vec - že by Vás, celú ako ste, celý deň niekto neustále mačkal a tlačil do nejakej pozície, ktorá pre Vás nie je zrovna komfortná. Viď obrázok.
Okrem toho, že nároky na priestor si pýta Váš rastúci potomok, Vaše pevné štruktúry = kosti vedia vytvárať tlak na jednotlivé orgány zvonku. Stačí, že máte zmenené krivky chrbtice už prirodzene/pred tehotenstvom (zväčšenú kyfózu = hrb v oblasti hrudnej chrbtice alebo zväčšenú lordózu = prehnutie krížov a vystrčený zadok), vytvárate na svoje telo naozaj veľký nátlak.
Tu si treba uvedomiť, že to nie je “nenapraviteľná chyba” Vašich kostí a chrbtice, že tak jednoducho narástli a nič sa s nimi nedá robiť. Práve naopak, Vaše kosti sú do jednotlivých pozícií ťahané práve svalmi a fasciami, preto sa s tým dá v rámci cieleného tréningu spraviť naozaj kus roboty. Len treba vedieť ako na to. Ak sa tejto práci povenujete pred tehotenstvom, nespravíte chybu, no taktiež sa pekné zmeny k lepšiemu vedia udiať už počas prebiehajúcej gravidity. Opäť je na mieste vyhľadať odborníka a cvičiť pod dohľadom.
Samozrejme, zmeny kriviek a ťažiska ženského tela sú do určitej miery fyziologické. Prirodzene sa mení pozícia hrudníka aj panvy, pre potreby rastúceho dieťaťa. Tým pádom sa mení rozloženie hmotnosti či už v stoji alebo počas chôdze/denných aktivít. Treba však myslieť na to, že z čím lepšieho tela do tehotenstva vstupujete, tým lepší je predpoklad, že vaše tehotenstvo bude bez väčších problémov.
V treťom trimestri sa začínajú ukazovať fyzické nedokonalosti. Aj keď sme samozrejme všetky dokonalé vo svojej pravej podstate ????. Tým, že dieťa už naozaj finišuje svoj rast, na telo ženy sú vyvíjané veľké nároky. Pokiaľ doteraz niečo ťahalo, bude ťahať ešte viac a pokiaľ niečo zavadzalo, bude to viac zavadzať taktiež. Ak ste však stihli započať cestu “nápravy” ako sme spomínali vyššie už v skorších mesiacoch, je pravdepodobné, že telo bude na správne podnety reagovať pozitívne. Tým pádom si budete vedieť uľaviť od bolesti jednoduchými zásahmi v rámci bežného fungovania, prípadne jednoduchými cielenými cvičeniami. Či sa dá úplne nemať žiadne bolesti sa vlastne nedá tak úplne s istotou zhodnotiť. Každá žena vníma bolesť inak, je inak citlivá a vnímavá. Čo je pre niektorú neznesiteľný pocit, druhá ešte ani nezačala vnímať. Tým, že počas celého obdobia tehotenstva sa uvoľňuje aj hormón relaxín, ktorý má okrem iného zabezpečiť rozvoľnenie väzív v oblasti panvy, je pravdepodobné že určitú bolesť počas tehotenstva budete vnímať práve z tohto dôvodu. Opakovanie je však matkou múdrosti, každá sme iná a niektoré prejdú tehotenstvom bez akéhokoľvek náznaku bolesti, kým iné si to tak trochu odtrpia.
V tomto období je dobré myslieť na to, že pomalinky ale isto prichádza fáza pôrodu a celé obdobie po ňom. Preto je na mieste šetriť svojou energiou práve na to, aby sme si ju zachovali na najbližšie mesiace. Pre ženy, ktoré majú z pôrodu strach vedzte, že sme naň fyziologicky prispôsobené a príroda nás na celý proces krásne pripravila. Je fajn znova sa viac napojiť na vlastné telo a vedome pracovať s našimi emóciami a myšlienkami. Predsa len, sú to posledné mesiace/týždne kedy sme fyzicky spojené s dieťaťom. Čo sa fyzických aktivít týka, pokračujme v tom, čo nám vyhovovalo doteraz a vnímajme, či nám to vyhovuje aj naďalej. Najvyhľadávanejšou aktivitou zostávajú prechádzky, dychové cvičenia, práca na držaní tela a plnohodnotný spánok.
Rovnako ako počas ostatných fáz tehotenstva, je najdôležitejšie vytvoriť si plnohodnotne pohodové prostredie – nikto z nás nemá rád, keď musí fungovať v strese a pod tlakom príliš dlho. Je to jedinečné obdobie v živote ženy a je veľkým prínosom pre všetkých okolo, pokiaľ máte možnosť si ho aj uvedomovať a užívať.
Fyzioterapeut Bc. Katarína Gerhátová